GENÇLERİ HEDEF ALAN BEŞ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ

Siber dolandırıcılar  para ya da para edebilecek bilgileri elde edebilmek için her yaş ya da meslek grubunu hedefleri içine alabiliyor. Dijital okuryazarlığı diğer yaş gruplarına göre daha iyi olduğu düşünülen gençlerin siber suçlular tarafından nasıl hedef alındıklarını incelendi.

Gençleri kandırmaya yönelik olarak kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden en çok kullanılanlar ise şu şekilde sıralandı.

 

-Burs dolandırıcılığı,

– Sosyal medya dolandırıcılıkları,

İndirimli lüks ürünler,

– İstihdam dolandırıcılığı,

 – Catfishing dolandırıcılığı

Gençleri hedef alan bu dolandırıcılık yöntemlerine maruz kalmamak için bazı öneriler ise şu şekilde;

  • Cazip görünen bir iş teklifine rastlandığında, şüpheli bir şey olup olmadığını görmek için şirketle ilgili hızlı bir web araması yapılmalı. Ayrıca, kişisel bilgilerinizi yalnızca işe alındıktan sonra, maaşınızı alabilmek için paylaşmanız gerekeceği unutulmamalı.
  •  Eğer bir burs arıyorsanız doğrudan firmaya iletişime geçerek bursu sunan kuruluşun meşru olup olmadığı kontrol edilmeli. Asla ve asla “işlem” ya da “avans” ücreti gibi ödemeler yapılmamalı.
  • İnternetin altın kuralı: “ürün ya da hizmet gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir”. Yani, cazip fiyatlı bir çift sınırlı sayıda üretilmiş Jordan’a rastlandığında, bu kesinlikle bir aldatmacadır. Hâlâ ilgi çekiciyse, satıcıyla ilgili şüpheli bir şey olup olmadığını görmek için internette araştırılmalı.
  • Tanımadığınız birinden bir mesaj alındığında, ve bu mesaj özellikle cazip bir teklif veya bağlantı içeriyorsa şüphe duyulmalı. Her durumda, yapılacak en iyi şey mesajı görmezden gelmektir ve tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklanmamalıdır.