E-ticaret dünyasında Elektronik Ürünlerde kullanıcı sayısı 2,2 kat arttı

Pandeminin beraberinde getirdiği kısıtlamalar, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, tüketici alışveriş trendlerini de değiştirmiş durumda. Bugünün dünya düzeni, alışveriş alışkanlıklarında da online ortamda devam ediyor.

 

Elektronik ürünlerde 2021’nin ilk 6 aylık dönemde siteleri 9,5 milyona yakın kullanıcı ziyaret etmiş ve bu süreçte 81 milyondan fazla sayfa görüntülemesi elde edilmiş.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, beraberinde çok sayıda sektörü de etkilemiş durumda. Pandemi döneminde değişen alışkanlıklar ve beklentilerle durdurulamaz bir ivme kazanan e-ticaret sektörü, hem tüketicilerin hem de işletmelerin hayatında köklü değişikliklere neden oldu. 

 

35 yaş ve üzeri kullanıcıların sayısı 2,2 kat arttı

2021’in ilk 6 ayında tüketici elektroniği alışveriş trendleri açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, 2020-2021 ilk 6 aylık dönem kıyaslandığında, kadın ziyaretçilerin sayısı %53 arttı. 35 yaş ve üzeri kullanıcıların sayısı 2,2 kat arttı. 35 yaş ve üzerindeki kullanıcıların en çok ziyaret ettiği 5 kategori, sırasıyla; hazır bilgisayar sistemleri, ekran kartları, klavyeler, cep telefonları ve notebooklar oldu.

 

Kadınların en çok ziyaret ettiği 5 kategori ise, sırasıyla hazır bilgisayar sistemleri, klavyeler, ekran kartları, kulaklıklar ve cep telefonları oldu. 

 

250 binden fazla ürün satışı gerçekleştirildi

2021’nin ilk 6 aylık döneminde; bir günde gerçekleşen en yüksek ciro 3,4 milyon+ seviyesindeyken, bir günde gerçekleşen ürün satış adedi 4 bin seviyesinde seyretti. Toplamda ise, 250 binden fazla ürün satışı gerçekleştirildi. 

 

Akıllı bilekliklerin satışları 8,9 kat büyüdü

2020-2021 ilk 6 aylık dönem kıyaslandığında, toplam ciro %65 oranında arttı. Pandemi döneminde mobilite ile ilgili ürünlerin satışlarında düşüş yaşandığı belirtilirken 2021 yılında normalleşme süreciyle birlikte, giyilebilir teknoloji ürünlerinin satışı 5,2 kat artarken, yalnızca akıllı bilekliklerin satışları 8,9 kat büyüdüğü açıklandı.

 

Cep telefonu satışlarında %78’lik bir büyüme yaşandığı, 2021 yılında 12 binden fazla bilgisayarı müşterileriyle buluştuğu söyleniyor. 2021 yılında 125 binden fazla bilgisayar bileşeni müşteriyle buluştu