Kaynak dumanı, sağlığı olumsuz etkiliyor, Kaynak dumanı iş sağlığı ve güvenliğini tehdit ediyor!

Metallerin kaynağı, sağlığa zararlı duman ve ince partiküllerin oluşmasına sebep oluyor. Kaynak dumanının çalışma ortamından doğru şekilde deşarj edilememesi ise sağlıksız bir çalışma ortamına yol açarak iş sağlığı ve güvenliğini tehdit ediyor. Kaynak dumanı içerisinde yer alan 0,01 – 0,1 μm boyutundaki partiküller akciğerlere hızlı bir şekilde nüfuz ederken, bu durum birçok hastalık riskini de beraberinde getirebiliyor.

 

Farklı kaynak yöntemleri, çeşitli tehlikeli maddeleri içeren farklı miktarlarda dumanın açığa çıkmasına neden oluyor. Kaynak işlemi sırasında yeterli önlemlerin alınmaması ise sağlıksız iş ortamlarına, üretim kayıplarına, verimsizliklere ve çalışan huzursuzluğuna yol açabiliyor.

 

Kaynak dumanı risk taşıyor

“Tüm kaynak yöntemleri, değişen yoğunlukta tehlikeli madde içeren çeşitli miktarlarda dumana neden olur. Hexavalent Chromium Cr (VI), Manganez, Nikel ve Kurşun yüksek riskli elementlerdir ve insan vücuduna kısa ve uzun vadede ciddi anlamda zarar verebilmektedir.   Duman, gözle görülemeyecek büyüklükteki partiküllerin yoğun bir şekilde bir araya gelerek, ince bir tabaka halinde gözle görülebilir hale gelmesidir. Bir diğer deyişle, kaynak dumanı içerisindeki parçacıklar genellikle 0,01 – 0,1 μm boyutundadır ve bu da kaynak dumanı içerisinde yer alan zararlı parçacıkların akciğerlere nüfuz etmesinin çok kolay olduğu anlamına gelmektedir.”

 

Kaynak dumanı “Meslek Hastalığı” sınıfına giriyor

Duman içerisindeki partiküller çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Bu tip hastalıklar, kaynak operatörleri için ‘Meslek Hastalığı’ sınıfına girmektedir ve işverenler için çok ciddi yaptırımları bulunmaktadır. Kaynak dumanı yalnızca kaynak operatörlerini değil, üretim ekipmanlarının ömrünü ve imal edilen ürünlerin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda sıklıkla kullanılan kaynak robotlarının hassas elektronik yapısı da bu ince partiküllerden olumsuz etkilenmektedir ve uzun vadede onarılamaz hasarlar alabilmektedir

 

Emiş davlumbazı, kanal projesi seçiminin doğru yapılması büyük önem taşıyor

Kaynak dumanı emiş sistemi ya da toz toplama sisteminin efektif çalışabilmesi için, sistemi oluşturan tüm bileşenlerin doğru seçilmesi ve tasarlanması gerekiyor aksi takdirde sistem, bileşenlerin en zayıf halkası kadar güçlü ve etkili olabilir. 1940 model antika bir aracın son model spor bir arabanın motoru takılsa bile yapabileceği maksimum hız, aracın tekerleklerine, kavrama sistemine, süspansiyonlarına ve sürücüsüne bağlıdır. Bu örnekteki gibi eğer toz toplama ve duman emiş sisteminizde doğru tasarlanmış ve pozisyonlanmış emiş davlumbazı ve kanal projesi yoksa, satın alınan toz toplama ünitesi son teknoloji dahi olsa yeterli performansı gösteremez. Bu nedenle kaynak dumanının etkilerini yok etmek için emiş davlumbazı, kanal projesi seçimini doğru şekilde yapmak çok önemlidir.