Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’ne Yapılacak Olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokolü İmzalandı

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nde 15.475,122 metrekarelik bir alana kurulacak, 24 derslikli, 100 kişi kapasiteli pansiyonlu ve sosyal donatılı TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokolü Valilik Makamı’nda, Kütahya Valisi Ömer Toraman, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu ve Kütahya OSB Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımları ile imzalandı.

Açılış konuşmalarını yapan Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit “Bugün tarihi bir ana tanıklık edyoruz. Malumunuz Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 planlarında mesleki eğitimin güçlendirilmesi konusu önemli bir başlık olarak sürekli önümüzde durmaktadır. Bu konuda iş dünyasının bizden talep ettiği nitelikteki elemanları yetiştirmek için memleketimzde bir seferberlik başlatıldı. Bu seferberlik çerçevesinde TOBB tarafından Kütahya’mızda yapılacak olan bir lise binasının müştemilatı olan arsa tahsisi, pansiyon binasının yapılması, atölyelerin yapımı, bunların yanında bu alanın öğrenciler için bir cazibe merkezi haline gelmesinin sağlanmasının maddi boyutunun 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından karşılanır olması ve bugün bunun imza altına alınıyor olması hem Kütahyalı olarak hem de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizleri son derece heyecanlandırmaktadır. İlimize böylesine kompleks bir eğitim yuvasını kazandırmanın mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz. emeği geçen başta Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı’mıza ve tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. İlimiz için de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu; “TOBB’nin 19 ilde yapacağı teknik liselerden bir tanesini Kütahya’mıza yapması için Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nden yer tahsisi yaptık. Ülkemizin kalkınmasının sanayiden geçtiğini düşünüyoruz. Burada yetişecek neslin sanayi bölgemize, şehrimize ve ülkemize çok büyük değerler katacağına inanıyoruz. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları olarak gereken desteği vermeye her zaman hazırız. Her zaman ülkemizin ve Kütahya’mızın hizmetinde, emrindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman; ” Türkiye’de sevindirici bir husustur ki, mesele eğitim olunca herkes elinden gelen desteği ve gayreti gösteriyor. Türkiye eğitim yoluyla kalkınmasını, refahını artıracağının bilincinde. Aynı zamanda bir çok ülkeden daha fazla genç nüfus yapımız var. Gençlerin iyi bir eğitim alabilmesi için herkes elinden gelen katkıyı sağlıyor. TOBB eğitime büyük destek veren kuruluşların başında geliyor. Kütahya’da sanayicilerimiz de iş adamlarımız da geçmişten bu güne her zaman eğitime büyük destek sağlamışlardır. Okullar, yurtlar ve anaokulları yapmışlardır. Dolayısı ile sanayicilerimizin katkılarını ve desteklerini şehrimizin bir çok yerlerinde görmek mümkün. Şimdi de buna son bir halka eklemek üzereyiz. İnşallah bu protokol neticesinde okulumuz eğitime başladığında Kütahya’mız sanayi ile iç içe örnek bir meslek lisesi ve mesleki eğitim tecrübesini kazanmış olacak. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılarının bu işi sahiplenmesi, arsa tahsis etmesi, pansiyon, sosyal tesis, atölyeleri bu projenin içine dahil etmesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. ” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ve Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu’nun protokolü imzalamasının akabinde toplantı son buldu.