KÜTAHYA OSB YÖNETİMİ 2020 YILI FAALİYETLERİNİ YERİNDE İNCELEDİ

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu, Başkan Vekili Emin Yüce, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Alper Olgun ve Kamil Olçar; Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü teknik ekibi ile birlikte Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nde 2020 yılı içerisinde yapılan tüm yatırımları yerinde inceledi.

 

KÜTAHYA OSB 7. CADDEDE YENİLENEN ALTYAPI ÇALIŞMALARI İLE TÜM SORUNLAR ORTADAN KALKTI

İncelemelere Kütahya OSB 7. Cadde ile başlayan Kütahya OSB Yönetimi, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Veli Yılmaz ve teknik ekibinden çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Kütahya OSB Müdürlüğü İnşaat Mühendisi Furkan Ömür; “Kütahya Organize Sanayi Bölgesi 7. cadde üzerinde yağmur suyu hattı ve peyzaj hattı bulunmaması, kanalizasyon hattının yedeklenmesi ve genişleme alanı için altyapı anlamında hazırlıkların tamamlanması amacıyla 7 cadde altyapı çalışmalarına başlanılmıştır. 7. cadde üzerinde mevcutta bulunan kanalizasyon hattının yedeklenerek kapasitesinin büyütülmesi ve cadde üzerinde yağmur suyu hattı olmaması, cadde üzerinde bir peyzaj olmaması sebebiyle de peyzaj hattı bulunmaması ve Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanı için altyapı anlamında hazırlıkların tamamlanması amacıyla toplamda 1500 metre SN8 dayanıma sahip Q300 lük körüğe boru kullanarak kanalizasyon ve yağmur suyu hatları döşendi. Bu işlemler için yaklaşık 4000 m³ hafriyat alınıp, 6000 ton kırma taş malzeme kullanılmış ve 8000 m² çıkma beton parke taşı ile yol yeniden yapılmıştır.” İfadelerine yer verdi.

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE YENİ VE MODERN DEPOLAMA ALANLARI

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeleri incelemelerini yeni yapılan tuz deposu ve mevcutta yer alan inşaat birimi malzeme deposunda devam etti. Buralarda yapılan çalışmalar şu şekilde dile getirildi. “Kütahya Organize Sanayi Bölgesi ile Zafertepe kavşağı arası OSB sınırları içerisinde karla mücadele kapsamında kullandığımız tuzun stoklanabilmesi ve mağduriyet yaşanmaması, Fen İşleri Biriminin kullanımına sunmak amacıyla tuz deposu inşaatı yapılması planlanmış olup günümüzde faaliyete geçirilmiştir. Fen İşleri Birimimize ait olan depomuzda malzemelerin düzenli bir şekilde stoklanabilmesi, giren ve çıkan malzemelerin takibinin yapılabilmesi ve mavi yaka personelin kullanabilmesi için soyunma odası, duş, tuvalet ihtiyaçlarının giderilebilmesi amaçları ile revize çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca Müdürlüğümüze ait araçların yakıt ikmallerinin istasyona gitmeden yapılabilmesi adına düzenlemeler yapılmıştır.”

 

KÜTAHYA OSB’DE YER ALAN 3 ADET İŞYERİNE TALEP FAZLALIĞI NEDENİYLE, 6 ADET İŞYERİ DAHA YAPILIYOR

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’ne 2019 yılında yapılan 3 adet işyerinin yoğun ilgi görmesi ile yan bölümüne 6 adet daha iş yeri yapım çalışmalarının başladığını müjdeleyen Kütahya OSB Müdürü Veli Yılmaz; “Kütahya Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde mevcut olan 3 adet iş yerine talep fazlalaığı olması ve yatırımcıların ihtiyacının karşılanması açısından verimliliği göz önüne alındığında ilave olarak 6 adet daha iş yeri yapılması planlanmıştır. Planlanan iş yerleri 300 m² taban alanına sahip olacak olup, 75 m² asma kat idari ofis olarak kullanılmak üzere projeler çizilmiştir. Çizilen proje ile birlikte inşaat çalışmalarımız hızla devam etmektedir. İşyerleri OSB içi yatırımcıların üretimini desteklemek ve arıza durumlarında oluşabilecek ihtiyaçlarını gidermek üzere yan sanayi tipinde işyerleri olarak projelendirilmiş olup, kiralama aşamasında bunlara dikkat edilmektedir.” İfadelerine yer verdi.

 

 

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 1. CADDEDE ALTYAPI ÇALIŞMALARI “TAMAM”

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi 1. Caddede yapılan çalışmalar; “Organize sanayi bölgemizin hemen hemen bütün caddelerinin bağlandığı, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının gider kapasitesinin büyük bir bölümünün karşılandığı 1. Cadde üzerinde yer alan kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının yenilenerek kapasitesinin arttırılması ve birbirinden ayrılması işleri kapsamında altyapı revizyonlarına başlanmıştır. 1. cadde altyapı yenileme çalışmaları kapsamında mevcut kanalizasyon hattını ve yağmur suyu hattını büyüterek kapasitesini arttırmak amacıyla 1350 metre uzunluğunda SN8 dayanıma sahip Q500 koruge boru ile yedek hat çekilmiş olup eski hatlar ringlenmiş ve cadde üzerindeki altyapı 2 kat kapasiteye çıkartılmıştır. Yapılan 1. cadde çalışmaları kapsamında, 8200 m² kilit taşı sökülüp 5000 m³ hafriyat alınmış ve yaklaşık olarak 3000 ton kırma taş malzeme kullanılmış ve hat güzergahına toplamda 23 adet baca yerleştirilmiştir. Cadde üzerinde doğal gaz ve elektrik altyapı yenileme ve kapasite arttırma işlemleri tamamlandıktan sonra ise 8200 m² sıfır kilit taşı ile yol yeniden yapılıp yatırımcılarımızın hizmetine sunulmuştur.” Sözleri ile ifade edildi.

 

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DOĞALGAZ KAPASİTESİ, 2020 YILI İÇERİSİNDE 2 KATINA ÇIKARTILDI

İncelemelerine doğalgaz işleri ile devam eden Kütahya OSB Yönetim Kurulu, doğalgaz çalışmaları hususunda Kütahya OSB Müdürlüğü Makine Mühendisi Tunahan Ergin’den bilgiler aldı. Tunahan Ergin yaptığı açıklamasında; “Organize sanayi bölgemizin doğal gaz arzı 1 adet ana ölçüm istasyonu ve 2 adet bölge regülatörü ile sağlanmaktaydı. Ana ölçüm istasyonu kapasitemiz 13.000 Sm3/saat olup bu kapasitenin %90’ı kullanılmaktadır. Yeni yapılan yatırımlar ve genişleme bölgeleri ile saatlik kullanımımızın 2021 yılında 20.000 SM3 seviyelerine çıkacağı ön görüldüğü için mevcut istasyonlara ilave olarak çinigaz ana dağıtım hattından yeni bir bağlantı alınarak 13.000 Sm3/saat kapasiteli ikinci bir ölçüm istasyonu koyulmuş ve OSB’nin 13.000 Sm3/saat olan doğal gaz kapasitesi 2 katına çıkarılarak 26.000 Sm3/saate yükseltilmiştir. Bununla beraber 3. Bir bölge regülatörü ilavesiyle OSB içi dağıtım hatları güçlendirilmiş ve istasyonlar arası ringler yapılarak arıza durumlarında gaz akışının sürekliliği hedeflenmiştir. Bu işlemler için 12 metre 12” ve 1300 metre 8” çelik hat, 5 adet vana grubu, 1 adet ana ölçüm istasyonu ve 1 adet bölge basınç düşürme istasyonu imalatı yaptırılmıştır. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nde doğal gaz kapasite artırım çalışmaları kapsamında 1. cadde altyapı çalışmaları da tamamlanmıştır. Yeni koyulan bölge regülatöründen itibaren 450 m Q180 PE hat ile dönüş yapılarak 1.cadde doğal gaz hattı güçlendirilmiştir. Bununla beraber caddenin her iki tarafına da branşman vanaları bırakılarak ileride ihtiyaç duyulabilecek gaz arzı için hazırlık yapılmıştır.” İfadelerine yer verdi.

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE MODERN, SON TEKNOLOJİ DONANIMLI ENERJİ BİRİMİ BİNASI

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi yeniliklere hız kesmeden devam ederken, bir çok ile örnek olacak son teknoloji enerji birimi binası inşa etti. Enerji birimi hakkında açıklamalarda bulunan Kütahya OSB Müdürlüğü Elektrik Elektronik Mühendisi Nebi Sert; “Kütahya Organize Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü yatırımcılarına kaliteli hizmet sunabilmek adına Elektrik, Doğalgaz-Su ve Bilgi İşlem Birimlerinin ortak kullanacağı Enerji Birimi Binası inşa ederek, 2020 yılında faaliyete almıştır. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne ait ana dağıtım merkezi olan ÖAM elektrik dağıtım merkezinin revize edilerek mevcut yapısının iyileştirilmesini ayrıca 1. Cadde havai hatlarının yeraltına alınmasına entegre olabilmesi profesyonel bir enerji binası inşa edilmiştir. İnşa edilen binamızda Elektrik, Doğalgaz-Su Bilgi işlem biriminin depo olarak kullanabileceği, idari işlerin yürütebileceği ofislerin yer aldığı alt katında enerji dağıtım merkezinin olduğu, OSB yapımı devam eden ve kullanımına başlanan fiber altyapı merkezinin kurulduğu binamızda 699 m2 depo, 205 m2 idari ofis 117 m2 enerji dağıtım merkezinin yer aldığı toplamda 1021 m2 Enerji Yönetim binası inşa edilmiştir. Enerji binamızda sanayi tipi modüler raf sistemi, 10 ton kapasiteli vinç, yükleme rampası, 50 kVA jenaratör ve 20 kVA UPS sistemi bulunmaktadır. Enerji binamızda  Elektrik, Doğalgaz-Su, Bilgi İşlem birimlerinin malzeme stok takibini yapılması durumuna gelinmiştir.” İfadelerine yer verdi.

KÜTAHYA OSB KESİNTİSİZ ÜRETİM, KESİNTİSİZ ENERJİ, ARIZAYA ANINDA MÜDAHALE AMACI İLE “SCADA SİSTEMİ” OLUŞTURUYOR

“Kütahya Organize Sanayi Bölgemize Elektrik Dağıtım Merkezlerinden ÖAM,DM2,TR8,TR5,TR3 ve TR11 binalarına SCADA; “Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama” sistemi kurulması planlanarak elektrik şebekesine ait arızaların tespiti, verilerin tek bir merkezden toplanarak değerlendirilmesi, sistemin işleyişi hakkında anında bilgi alınabilmesi, sahadaki durumdan haber alınması ve anında müdahale yapılması amacıyla 2020 yılında ihale edilmiş ve yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

7/24 GÜVENLİK KAMERALARI VE PLAKA TANIMA SİSTEMİ İLE KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE OLUMSUZLUKLARA GEÇİT YOK

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’ne 2020 yılında kurulan güvenlik kameraları ve giriş kapılarına yerleştirilen plaka okuma sistemleri ile 7 gün 24 saat giriş ve çıkış yapan araç ve şahısların kayıtlarının tutulduğu ifadelerine de yer verildi. Ayrıca 2020 yılı içerisinde yapılan fiber optik çalışmaları ile yatırımcıya fiber hızında metro internet hizmeti verilmeye başlandığı, ileriki dönemlerde tüm sanayiciye hızlı, kesintisiz internet hizmeti sağlanacağı da belirtildi.

KÜTAHYA OSB ATIKSU ARITMA TESİSİ TÜRKİYE’DE ÖRNEK ARITMA TESİSLERİNDEN BİRİ

İnceleme gezisi kapsamında Kütahya OSB Atıksu Arıtma Tesisini ziyaret eden Kütahya OSB Yönetim Kurulu’na, arıtmanın işleyişi ve 2020 yılı içerisinde yapılan çalışmalar hakkında Kütahya OSB Müdürlüğü Çevre Mühendisi Süleyman Beker bilgiler verdi. Süleyman Beker; “2020 yılı içerisinde tesisimizde bulunan blowerlerin bakımları yaptırılmış, arızalı olan keçe ve keçe burçları değiştirilerek yağ kaçakları önlenmiş, filtre ve yağlar değiştirilerek stabil bir çalışma ortamı sağlanmıştır. Ayrıca arıtma tesisi giriş suyu kanallarında bulunan kaba ve ince ızgaraların zincir baklaları değiştirilerek, ızgara ayarları yaptırılmış, yedek baklalar alınarak arıza durumunda müdahale ekipmanı oluşturulmuş ve otomasyon sistemi güncellenerek lisanslı kurulumu gerçekleştirilmiştir. Arıtma tesisinde bulunan idari bina, blower binası ve kimyasal & dekantör binası boyanarak tesisimize ferah bir görüntü kazandırmış bulunmaktayız. 2020 yılı içerisinde Organize Sanayi Bölgemiz cadde ve sokaklarının temizliği için  yüklenici firma ile anlaşma sağlanmış bu sayede bölge sınırlarımız içerisinde bulunan cadde ve sokaklar daha temiz bir görünüm kazanmıştır. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Atık Su Arıtma Tesisinde yer alan peyzaj alanları yabani otlardan arındırılarak peyzaj çalışmaları başlatılmıştır.  Yapılan peyzaj çalışmaları ile birlikte arıtma tesisimiz yeni, düzenli bir görünüm kazanmıştır.” İfadelerine yer verdi.

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 2020 YILINDA YENİ YOLLAR KAZANDI

“İmar planında yer alan fakat daha önceleri yol olarak trafiğe açılmamış olan 18. Cadde bu bölgede yatırımları olan ve ileride gelecek yatırımcılarımızın kullanabilmesi adına hafriyatı alınıp stabilize malzeme serilme işlemi yapılarak trafiğe açılmıştır. Yolun trafiğe açılmasından önce cadde üzerine kanalizasyon hattı yapılmıştır. 800 metre SN8 dayanımlı Q500 koruge boru kullanılıp 3800 m³ hafriyat alınmış ve 7350 ton kırma taş kullanılmıştır.” Açıklamaları yapıldı.

 

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SU DEPOLARI YENİLENEREK EN HİJYENİK VE EN MODERN HZİMETİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

“1.000 m3 kapasiteli eski su depomuzun manevra odasında bulunan vanalar işlevini yitirmiş vaziyette olup bununla beraber depo binasının sıvası dökülmüş ve atıl durumdaydı. 1.000 M3’lük bu depo bakıma alınarak manevra odasında bulunan tüm boru ve vana aksamı yenilenmiştir. Depo giriş ve çıkışlarına scada sistemine uygun 4 adet su sayaçları takılmıştır. Depo haznesine izolasyon yapılarak olası su kaçakları önlenmiştir. Bununla beraber depo binası sıvanıp boyanarak yenilenmiştir. Tüm bu işlemler sayesinde depo tamamen yenilenerek tam kapasite de çalışır hale getirilmiştir. Ayrıca eski ve yeni su depoları arasındaki bağlantılara vana koyularak depoların birbirinden bağımsız çalışması sağlanmıştır. 2.500 m3 kapasiteli yeni su deposunun manevra odasına ilave vanalar eklenerek eski depo ile ayrılmıştır. Bununla beraber depo giriş ve çıkışlarına scada sistemine uygun toplam 5 adet su saati takılmıştır. Ayrıca su kuyularından gelen tesisatın depoya giriş yaptığı ve vanaların bulunduğu alana su sayaçlarının ve vanaların kontrolü için perde betondan oda yaptırılmıştır.  Eski ve yeni depo çıkışları ile su kuyularından gelen tesisatın depolara giriş yaptığı noktalara koyulan toplam 9 adet su sayacı sayesinde hangi kuyudan ne kadar enerji harcanarak kaç ton su temin edildiği ve depolardan çıkan toplam su miktarlarının kaç ton olduğunun analiz edilmesi sağlanmıştır.” Şeklinde açıklamalar yapıldı.

 

KÜTAHYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BÜYÜMEYE, GENİŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

“Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nin imar planına dahil olan genişleme bölgesinde yer alan, Çatak mevkiindeki vadide bulunan parsellere ulaşım için yaklaşık olarak 900 metre uzunluğunda 15 metre genişliğinde yol, hafriyatı alınarak açılmış ve stabilize bir şekilde hizmete sunulmuştur. Parsellerin sınırında kalan çok dik olan yamaçlar, olası heyelan riskini ortadan kaldırmak için teraslama yöntemi ile şev stabilizesi sağlanarak ağaçlandırma çalışmalarına başlanmıştır.”

 

YATIRIMCILARIN ALTYAPI İHTİYAÇLARI EN HIZLI, EN PRATİK ŞEKİLDE ÇÖZÜLÜYOR

“İmar planında yer alan 18. Cadde düzenlenerek trafiğe açılmıştır. Fakat bu cadde üzerinde herhangi bir altyapı olmaması nedeniyle öncelikli olarak kanalizasyon altyapısı tamamlanmış, fakat söz konusu altyapının arıtma tesisi kotundan düşük olması sebebiyle Müdürlüğümüzce atıksu biriktirme havuzu yapılmış olup, söz konusu atıksuların deşarjı pompa vesilesi ile sağlanmıştır.”

 

Yapılan gezi sonrasında açıklamalarda bulunan Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu; “ Göreve geldiğimiz günden bu yana yatırımcımız ve gelecek olan yatırımcılar için bir çok projeye imza attık. Bunlarla sınırlı kalmayıp, sanayi bölgemize ne gibi yenilikler, ne gibi farklılıklar katabiliriz diyerek, gece gündüz durmadan düşünüyor, çalışıyor ve üretiyoruz. Çalışmalar ve yenilikler ileriki günlerde çok farklı projelerle devam edecektir. Sanayi Bölgemiz hepimizin… Kütahya’mızın dünyaya açılan kapısı ve bizim en büyük emanetimiz. Bu emanete en iyi şekilde sahip çıkmak onu zirveye taşımak vazifemizdir.” Şeklinde açıklamada bulundu.