PİYASALARDA SON DURUM

Türk Lirası, defalarca rekor kırdığı 7 işlem gününün ardından ilk kez dün gerilemişti. Dün sabah saatlerinde 9,37’ye kadar çıktıktan sonra 9,30’un hemen altında kapanan dolar/TL, bu sabah sakin seyrediyor.  Euro/TL’de benzer şekilde 10,82-10,83’lerde yatay seyir yaşanıyor.

Asya borsaları, küresel ekonomideki toparlanmanın süreceği beklentisi ve şirket bilançolarına dair artan iyimserlikle yükseldi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,3 yükseldi. Endeksteki kazanımlara yüzde 0,9 artışla Avustralya borsası öncülük etti. Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0,8 yükseldi.

Petrol fiyatları elektrik kesintileriyle mücadele eden Çin hükümetinin rekor kıran kömür fiyatlarını düşürmek amacıyla madenlere tam kapasite çalışmaları talimatı vermesinin ardından geriledi. Çin’deki kömür fiyatlarının gerilemesi güne yükselişle başlayan petrol fiyatlarının düşmesine yol açtı. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dünkü yükselişin ardından yüzde 0,5 düşüşle 84,7dolara indi.

Altın fiyatları, hafif zayıflayan doların etkisiyle yükseldi. Dolardaki zayıflama, ABD’nin Hazine tahvillerindeki yükselişin yarattığı etkiyi telafi ederken ve beklenenden daha erken geleceği düşünülen faiz artırımlarına dair endişeleri de kısmen giderdi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,3 artarak 1.773 dolara yükseldi.